O Instytucie
Instytut Nauk o Zdrowiu rozpoczął działalność 1 października 2023 roku. Od samego początku funkcjonowania Instytutu podejmowano przedsięwzięcia mające na celu stworzenie optymalnych warunków dla jego działalności naukowej i dydaktycznej, jak również dla bieżącej działalności organizacyjnej. Obecnie Instytut Nauk o Zdrowiu oferuje kształcenie na kierunkach: bezpieczeństwo zdrowotne oraz logopedia.
Bezpieczeństwo zdrowotne (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
specjalności:
- coaching zdrowia
- zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia z elementami ratownictwa specjalistycznego
O kierunku
Absolwent kierunku bezpieczeństwo zdrowotne przygotowany będzie do realizacji zadań z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa zdrowotnego w jednostkach i instytucjach kształtujących postawy prozdrowotne społeczeństwa oraz koordynacji działań z obszaru bezpieczeństwa zdrowotnego w firmach i instytucjach. Ponadto zdobyta wiedza i umiejętności predestynują absolwentów kierunku do podjęcia pracy w charakterze pracowników cywilnych w służbach mundurowych (Wojsko Polskie, Policja, Straż Graniczna, służby specjalne, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna), organizacjach pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa oraz instytucjach samorządowych. Absolwent może także uzyskać tytuł Ratownika, zgodnie z art. 13 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 (Dz. U 2006 nr 191 poz. 1410) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19.03.2007 w sprawie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U.2007 nr 60 poz. 408).
Praca po studiach
Ukończenie specjalności coaching zdrowia uprawnia do pracy w charakterze trenera i edukatora/promotora zdrowia. Absolwent specjalności będzie przygotowany do prowadzenia sesji coachingowych dla osób zainteresowanych poprawą zdrowia i samopoczucia. Może prowadzić warsztaty, seminaria, czy wykłady i prelekcje na temat zdrowego stylu życia. Ukończenie specjalności coaching zdrowia daje możliwość zatrudnienia między innymi w centrach wellness i klubach fitness, klinikach zdrowia, jak również innych miejscach świadczących usługi edukacyjne dotyczące zdrowia, żywienia, aktywności fizycznej czy zarządzania stresem.
Ukończenie specjalności zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia z elementami ratownictwa specjalistycznego uprawnia do pełnienia roli zawodowej analityka w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, koordynatora jednostek działających na rzecz ochrony zdrowia, w tym samorządowych.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Logopedia (studia stacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
Studenci logopedii zdobywają swoją wiedzę na zajęciach teoretycznych i praktycznych, odbywających się w murach uczelni oraz w gabinetach logopedycznych, medycznych, na oddziałach szpitalnych w radiu i telewizji. Od pierwszych semestrów studiów mogą brać udział w wolontaryjnych, praktycznych zajęciach z pacjentami. Pracownicy Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju sprawują także opiekę nad Naukowym Kołem Logopedów, którego członkowie mogą rozwijać swoje zainteresowania logopedią w teorii i praktyce.
Praca po studiach
Absolwent pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku logopedia uzyskuje kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy i nauczyciela-logopedy w:
- żłobkach;
- przedszkolach;
- szkołach, w tym szkołach specjalnych;
- ośrodkach wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży;
- poradniach specjalistycznych;
- poradniach pedagogiczno-psychologicznych;
- poradniach foniatrycznych;
- gabinetach i poradniach logopedycznych przy oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych, udarowych, laryngologicznych, neonatologicznych i rehabilitacyjnych w szpitalach i sanatoriach;
- ośrodkach szkolno-wychowawczych, świetlicach terapeutycznych;
- placówkach prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka;
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych;
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu logopedii oraz komunikacji językowej;
- specjalistycznych gabinetach logopedycznych (praktyka prywatna),
- pozostałych placówkach i instytucjach systemu oświaty, zdrowia i poradnictwa zajmujących się profilaktyką, diagnozowaniem i terapią logopedyczną zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Program wykładów i warsztatów
DANE KONTAKTOWE
Instytut Nauk o Zdrowiu
Kraków, ul. Ingardena 4, pokój 414
telefon 12 662 66 00
inz@uken.krakow.pl