O Instytucie
Głównym celem funkcjonalnym Instytutu jest prowadzenie badań naukowych, kształcenie studentów, doskonalenie kadry naukowej, upowszechnianie wiedzy oraz współpraca z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
Pracownicy Instytutu reprezentują dwie dyscypliny naukowe – nauki biologiczne i nauki o Ziemi i środowisku, należące do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Problematyka badawcza realizowana w ramach działań Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi ma charakter interdyscyplinarny. W zakresie nauk przyrodniczych, biologicznych, geograficznych i środowiskowych prowadzone są, zarówno badania laboratoryjne, jak i terenowe. Dotyczą one, między innymi ochrony przyrody i środowiska, funkcjonowania organizmów żywych w warunkach optymalnych i stresowych, a także obejmują zagadnienia z botaniki, ekologii, zoologii, hydrologii, geomorfologii, teledetekcji, astrofizyki, paleogeografii oraz chemii.
W Instytucie działają Koło Przyrodników „Biosfera” oraz Studenckie Koło Naukowe Geografów.
i geografii
Bioinformatyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Studia pierwszego stopnia na kierunku bioinformatyka umożliwią zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie budowy i funkcjonowania organizmów, technologii wykorzystywanych w genomice i biologii molekularnej, specjalizowanych języków programowania, bioinformatyki sekwencji biologicznych, bioinformatyki strukturalnej oraz analizy danych wysokoprzepustowych. Oferta przedmiotów na kierunku bioinformatyka wychodzi naprzeciw najnowszym trendom w dziedzinie biologii i informatyki, zapewniając przygotowanie merytoryczne i metodyczne na najwyższym poziomie, a także konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.
Studia pierwszego stopnia na kierunku bioinformatyka umożliwią zdobycie absolwentowi wiedzy i umiejętności w zakresie: budowy i funkcjonowania organizmów: w szczególności organizmów modelowych i układów biologicznych wykorzystywanych w nowoczesnych badaniach biologicznych, technologii wykorzystywanych w genomice i biologii molekularnej: sekwencjonowania II i III generacji, technik profilowania genomowego oraz metod z zakresu genomiki porównawczej i funkcjonalnej, specjalizowanych języków programowania: Perl, Python i R, bioinformatyki sekwencji biologicznych: algorytmów i narzędzi przetwarzania i porównywania sekwencji DNA, RNA i białek, bioinformatyki strukturalnej: modelowania i przewidywania struktur makrocząsteczek biologicznych, analizy danych wysokoprzepustowych: wykorzystywania i tworzenia procedur analizy danych pochodzących z sekwencjonowania NGS.
Praca po studiach
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
- instytucjach naukowych zajmujących się badaniami biologicznymi, jako specjaliści w zakresie metod bioinformatycznych;
- instytucjach medycznych wykorzystujących osiągnięcia genetyki;
- diagnostyce medycznej;
- projektowaniu terapii;
- w firmach agrobiotechnologicznych.
Są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach oraz jednostkach administracji, w których gromadzi się, przetwarza i analizuje dane biologiczne, a także w laboratoriach badawczych. Mogą podejmować pracę w firmach zajmujących się narzędziami i systemami informatycznymi oraz w innych instytucjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane. Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz podyplomowych.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Biologia (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Istotnym elementem programu, na kierunku biologia, jest bogata oferta zajęć laboratoryjnych i terenowych. Umożliwiają one nabycie szeregu umiejętności praktycznych, a jednocześnie uczą samodzielności i współdziałania w grupie. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku biologia absolwent zyskuje uprawnienia do kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie ze standardami kształcenia i jest przygotowany do wyrobienia u ucznia niezbędnych umiejętności analizowania różnorodnych źródeł informacji, planowania i przeprowadzania prostych doświadczeń w laboratorium i w terenie oraz wyciągania na ich podstawie właściwych wniosków.
W ramach oferty kierunku biologia pierwszego stopnia Instytut Biologii i Nauk o Ziemi oferuje trzyletnie studia stacjonarne oraz trzyletnie studia niestacjonarne. Od drugiego roku akademickiego studenci uczęszczają na zajęcia wybranej przez siebie specjalizacji: biologia nauczycielska lub biologia nauczycielska z chemią. Uruchomienie specjalności jest uzależnione od liczby chętnych studentów.
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów na kierunku biologia absolwent zyskuje uprawnienia do kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, zgodnie ze standardami kształcenia. Absolwent jest przygotowany również do obsługi aparatury badawczej, samodzielnego rozwijania i podnoszenia kompetencji zawodowych. Może kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia lub studiach podyplomowych.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Ekoturystyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Kierunek dla osób otwartych i ciekawych świata, zainteresowanych nowymi trendami w globalnej turystyce. Studia oferują nabycie wszechstronnej wiedzy o środowisku, nowoczesnym, świadomym podróżowaniu w duchu zrównoważonego rozwoju, zintegrowanym z ochroną przyrody i wiedzą o kulturze lokalnych społeczności na świecie. Pozwalają na nabycie umiejętności organizacji i prowadzenia imprez turystycznych oraz wypraw specjalistycznych, zastosowania innowacyjnych metod geowizualizacji i fotografii oraz promocji w social media.
Wybrane kursy dodatkowo przygotują studenta do pracy w zakresie edukacji ekologicznej i jako lidera na szeroko rozumianym rynku turystycznym. Trzyletnie studia licencjackie obejmują semestr – mobility window – pozwalający na wyjazdy na stypendia zagraniczne lub indywidualny wybór kursów na przykład green tourism, turystyka kulinarna i etnoturystyka, mindfulness i przyroda, bushcrafting, krajobrazy wulkaniczne i krasowe świata i wiele innych.
Praca po studiach
Nowatorski kierunek studiów kształtuje umiejętności menedżerskie i techniczne w połączeniu z wiedzą i otwartością na przyrodę i współczesne wyzwania środowiskowe. Program zajęć dostosowany jest do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Absolwent może podjąć pracę jako menedżer projektów turystycznych, specjalista rynku green tourism, edukator i mediator ekologiczny, specjalista do spraw turystyki zrównoważonej, ekspert systemów informacji w turystyce i systemów rezerwacyjnych, analityk rynku usług turystycznych.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Geografia (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Kształcenie na kierunku geografia jest ukierunkowane na nabycie wiedzy i umiejętności pozwalającej na poznanie funkcjonowania środowiska geograficznego (elementów przyrodniczych, społeczno-gospodarczych, kulturowych). Istotnym elementem kształcenia są zajęcia terenowe, które rozwijają szereg umiejętności praktycznych, potrzebnych geografowi na rynku pracy. W ramach oferty kierunku geografia pierwszego stopnia Instytut Biologii i Nauk o Ziemi oferuje trzyletnie studia stacjonarne oraz trzyletnie studia niestacjonarne. Studenci mają do wyboru jedną z trzech specjalności: geografia z przyrodą (nauczycielska), geomonitoring oraz geoinformację (nienauczycielskie).
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach zajmujących się kompleksowym kształtowaniem i ochroną środowiska przyrodniczego, gospodarką przestrzenną, warunkami życia ludności oraz organizacją działalności społeczno-gospodarczej. Tytuł licencjata daje możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia (na kierunkach geografia, gospodarka przestrzenna oraz turystyka i rekreacja) i studiach podyplomowych. Absolwent specjalności nauczycielskiej zyskuje uprawnienia do kształcenia na studiach drugiego stopnia w zakresie przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, których ukończenie daje pełne uprawnienia nauczycielskie dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Nauczyciel biologii i geografii (studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
Na kierunku nauczyciel biologii i geografii oferujemy bogatą ofertę zajęć praktycznych i terenowych przygotowujących do pracy zawodowej nauczyciela lub dalszego rozwoju naukowego. Kształcenie na tym kierunku pozwoli absolwentom zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, pozwalającą na opis i wyjaśnianie procesów oraz zjawisk zachodzących w przyrodzie. Możliwe jest studiowanie na jednej z dwóch wybranych specjalności:
- nauczyciel biologii i geografii z przyrodą: absolwent będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i przyroda w szkole podstawowej oraz geografia i biologia w szkole ponadpodstawowej;
- nauczyciel biologii i geografii z wiedzą o społeczeństwie: absolwent będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej.
Praca po studiach
Absolwent nabywa kwalifikacje do nauczania biologii i geografii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz zajęć edukacyjnych z zakresu biologii i geografii we wszystkich typach szkół i placówek edukacyjnych, a także – w przypadku realizacji odpowiedniej specjalności – kolejnego przedmiotu, to jest przyrody lub wiedzy o społeczeństwie.
Jest przygotowany do pracy w wydziałach edukacji urzędów administracji publicznej, firmach prowadzących szkolenia dla młodzieży i dorosłych, w wydawnictwach edukacyjnych. Jest kompetentny w każdej pracy, wymagającej profesjonalnego kontaktu z klientem, a szczególnie procesie komunikacji społecznej, w tym interpersonalnej i pracy w zespole. Ponadto zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają na podjęcie pracy w różnych instytucjach zajmujących się kształtowaniem elementów przestrzeni przyrodniczej, społeczno-gospodarczej i kulturowej.
Absolwent specjalności nauczyciel biologii i geografii z przyrodą będzie przygotowany do nauczania przedmiotów biologia, geografia i przyroda w szkole podstawowej oraz geografia i biologia w szkole ponadpodstawowej.
Absolwent specjalności nauczyciel biologii i geografii z wiedzą o społeczeństwie będzie przygotowany do nauczania przedmiotu biologia, geografia i wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Psychologia i biologia zwierząt (studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
Na studentów tego kierunku czekają zróżnicowane i ciekawe zajęcia praktyczne. Organizatorzy studiów przewidują między innymi praktyki w ogrodach zoologicznych, w stadninach, schroniskach dla zwierząt, ośrodkach animaloterapii, a także w lecznicach dla zwierząt (podstawy weterynarii są przewidziane w programie studiów). Po ich ukończeniu absolwenci posiadać będą wiedzę, umiejętności i kompetencje konieczne w obszarze interakcji człowieka ze zwierzętami. Obszary te dotyczą pracy ze zwierzętami i ich opiekunami, świadczenia usług jako behawiorysta w zakresie diagnozy, szkolenia i rozwiązywania problemów zwierząt, a także działań interwencyjnych (wizytacje, inspekcje, ekspertyzy). Zdobędą umiejętności w zakresie diagnozy i rozwiązywania problemów behawioralnych oraz szkolenia zwierząt. Posiądą wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień dotyczących psychologii i biologii zwierząt, opartych na podstawach nauk społecznych (psychologia), ścisłych i przyrodniczych (biologia) oraz rolniczych (zootechnika, weterynaria). Będą dysponować pogłębioną wiedzą z zakresu zachowania zwierząt (jego przyczyn oraz sposobów modyfikowania) oraz biologii zwierząt (anatomii, fizjologii), a w szczególności zwierząt towarzyszących oraz gospodarskich/hodowlanych.
Praca po studiach
Ukończenie studiów na kierunku psychologia i biologia zwierząt daje możliwość podjęcia pracy w ogrodach zoologicznych, schroniskach, fermach, zwierzętarniach, hotelach dla zwierząt, w jednostkach prowadzących terapię z udziałem zwierząt, w placówkach zajmujących się ochroną przyrody, jak również w organach nadzoru wszelkiego rodzaju działalności zajmującej się zwierzętami. Wśród zawodów dostępnych dla absolwentów warto wymienić behawiorystę, przewodnika psa tropiącego/poszukującego różnego rodzaju substancji, tresera zwierząt, pracownika wystaw dla zwierząt czy salonów pielęgnacji zwierząt. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w swej pracy mogą również wykorzystywać dogwalkerzy, pracownicy stadnin koni czy ośrodków rehabilitacji zwierząt.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Program wykładów i warsztatów
11.00–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 318N
prezentacja kierunków studiów
przedstawiciele kierunków | Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
DANE KONTAKTOWE
Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 229N
telefon 12 662 78 20
ibnz@up.krakow.pl