O Instytucie
Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki posiada wykształconą i doświadczoną kadrę naukową, której reprezentanci od kilku lat prowadzą intensywne badania nad problematyką bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego i cyberbezpieczeństwa.
Potencjał naukowy i dydaktyczny wzbogacony jest również przez współpracę z innymi uczelniami, między innymi Akademią Sztuki Wojennej, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie i Wojskową Akademią Techniczną. W ramach realizacji studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe Instytut prowadzi stałą współpracę z instytucjami i służbami, wspomagającymi proces praktycznego przygotowania absolwentów do przyszłej pracy, między innymi Siłami Zbrojnymi RP, z Komendą Wojewódzka Policji w Krakowie, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego miasta Krakowa.
Bezpieczeństwo międzynarodowe (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, potwierdzony stosownym dyplomem oraz znajomość języka angielskiego na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Kierunek ten odpowiada na zapotrzebowanie dostosowania kształcenia intelektualnych elit do warunków w zmiennym międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa oraz układzie sił geopolitycznych na świecie.
Absolwent kierunku uzyska wiedzę odnoszącą się do zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego z uwzględnieniem problemów społeczno-politycznych. Będzie znał zasady funkcjonowania głównych organizacji międzynarodowych zajmujących się bezpieczeństwem, będzie znał zagadnienia szczegółowe z dziedziny zagrożeń militarnych, demograficznych, geopolitycznych, energetycznych i ekonomicznych na poziomie zarówno regionalnym, jak i globalnym. Absolwent kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe będzie przygotowany do: podejmowania sprawnej komunikacji społecznej i politycznej, tworzenia oryginalnych rozwiązań analitycznych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego.
Praca po studiach
Studia kształcą specjalistów bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem zdolności analitycznych i prognostycznych. Przygotowują specjalistów do podjęcia pracy w: instytucjach międzynarodowych, organach administracji państwowej w tym w resorcie spraw zagranicznych, wewnętrznych, obrony narodowej, organizacjach pozarządowych i komórkach organizacyjnych zajmujących się współpracą międzynarodową sił zbrojnych, policji, służb granicznych, służb specjalnych, podmiotów ochrony ludności, prywatnych agencjach specjalizujących się w zapewnianiu bezpieczeństwa jednostkowego.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Bezpieczeństwo narodowe (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Bezpieczeństwo narodowe to niezwykle wszechstronny kierunek. Studia pozwalają absolwentowi na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu zarządzania systemem bezpieczeństwa państwa, podstaw prawnych procedur dotyczących bezpieczeństwa, ale także podmiotów właściwych w sferze bezpieczeństwa państwa, zadań administracji publicznej, problematyki zarządzania kryzysowego szeroko pojmowanej tematyki bezpieczeństwa na poziomie sektorowym oraz różnych rodzajów przestępczości z terroryzmem włącznie.
Przyszli absolwenci kierunku uzyskują przygotowanie do pełnienia różnorodnych funkcji w instytucjach sektora publicznego i prywatnego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Absolwenci posiadają umiejętność podejmowania decyzji wraz z przewidywaniem ich skutków, co predestynuje ich do rozpoczęcia służby/pracy w służbach mundurowych. Kierunek stanowi też interesującą propozycję dla przyszłych ekspertów w zakresie: ochrony informacji niejawnych, cywilnego zarządzania ryzykiem, sytuacjami kryzysowymi oraz zapewnienia bezpieczeństwa podmiotom gospodarczym.
Praca po studiach
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy: w organizacjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, w szeroko pojętych służbach mundurowych (takich jak: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa czy Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej), w Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz na stanowiskach w placówkach straży miejskiej lub gminnej. Absolwenci mogą również podjąć zatrudnienie w administracji publicznej różnego szczebla w komórkach zajmujących się bezpieczeństwem narodowym, w szeroko pojętych środkach masowego przekazu, w ośrodkach badawczych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, w zespołach reagowania kryzysowego. Absolwenci bezpieczeństwa narodowego są poszukiwani także przez różne podmioty gospodarcze. Posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa to także solidna podstawa do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek w zakresie ochrony osób i mienia, usług detektywistycznych oraz doradztwa w kwestiach bezpieczeństwa.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Cyberbezpieczeństwo (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Inżynierskie studia pierwszego stopnia na kierunku cyberbezpieczeństwo oferują praktyczne podejście do nauki i przygotowują przyszłych inżynierów do pracy zawodowej. Cyberbezpieczeństwo w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki to ciekawe studia w przyjaznym środowisku. Z nami rozwiniesz swoje zainteresowania, zdobędziesz nowe umiejętności, dopasujesz ścieżkę uczenia się do swoich potrzeb. Mamy szybkie, nowoczesne laboratoria, aktualne oprogramowanie (również pakiety komercyjne). Dotrzymujemy kroku stale rozwijającej się branży IT.
W trakcie zajęć kładzie się nacisk na zrozumienie omawianych zagadnień oraz praktyczne zastosowanie poznanej wiedzy i umiejętności z zakresu ochrony danych, systemów oraz sieci komputerowych. W trakcie studiów studenci będą mieli okazję nie tylko zdobyć teoretyczne podstawy z zakresu cyberbezpieczeństwa, ale również praktyczne umiejętności niezbędne do wykrywania, zapobiegania i reagowania na różnorodne zagrożenia cyfrowe.
Praca po studiach
Absolwent kierunku cyberbezpieczeństwo posiada szeroką wiedzę i umiejętności, dzięki którym będzie mógł podjąć pracę jako specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa, analityk bezpieczeństwa lub audytor systemów informatycznych w różnych sektorach rynku. Absolwent ma możliwość kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku informatyka ze specjalnością cyberbezpieczeństwo lub Data Science.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Informatyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Inżynierskie studia pierwszego stopnia na kierunku informatyka oferują praktyczne podejście do nauki i przygotowują przyszłych inżynierów do pracy zawodowej. Informatyka w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki to ciekawe studia w przyjaznym środowisku. Z nami rozwiniesz swoje zainteresowania, zdobędziesz nowe umiejętności, dopasujesz ścieżkę uczenia się do swoich potrzeb. Mamy szybkie, nowoczesne komputery, aktualne oprogramowanie (też pakiety komercyjne). Dotrzymujemy kroku stale rozwijającej się branży IT.
W trakcie zajęć kładzie się nacisk na zrozumienie omawianych zagadnień oraz praktyczne zastosowanie poznanej wiedzy z wybranej specjalności:
- Inżynieria oprogramowania: Absolwent specjalizacji inżynieria oprogramowania posiada szeroką wiedzę z zakresu programowania, tworzenia oprogramowania, nowoczesnych technologii oraz systemów operacyjnych. Program studiów został w taki sposób przygotowany, aby umożliwiał stopniowe zdobywanie specjalistycznej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej.
- Data Science: Absolwent specjalizacji Data Science posiada szeroką wiedzę z zakresu statystyki, analizy danych, sztucznej inteligencji i wizualizacji danych. Absolwent posiada wiedzę teoretyczną jak i praktyczną w wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi do zbierania, przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych (zwanych Big Data).
Absolwent kierunku informatyka pierwszego stopnia ma możliwość kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku informatyka ze specjalnością cyberbezpieczeństwo lub Data Science.
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do prowadzenia własnej firmy informatycznej lub podjęcia pracy między innymi jako: administrator systemów komputerowych, administrator baz danych, administrator sieci informatycznej, projektant stron i aplikacji internetowych, grafik komputerowy, programista aplikacji czy tester oprogramowania.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Ochrona ludności i obrona cywilna (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia mają na celu uzyskanie przez studentów wiedzy z zakresu zarządzania w sytuacjach kryzysowych, poznania zasad działania instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludności we wszystkich fazach zarządzania kryzysowego, a także koncepcje bezpieczeństwa społecznego. Nastawione są też na praktyczne umiejętności planowania, reagowania i działania w zespole w czasie kryzysu oraz udzielania fachowej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Doskonalą kompetencje komunikowania się z otoczeniem, budowania relacji i organizacji działań prospołecznych i przedsiębiorczych wzmacniających odporność społeczności lokalnych na potencjalne kryzysy.
Praca po studiach
Absolwent studiów jest przygotowany do pracy w organizacjach i instytucjach administracji państwowej i samorządowej różnego szczebla. W szeroko pojętych służbach mundurowych i ratowniczych, jak: państwowe służby ratownicze, na przykład Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne; organizacje ratownicze i humanitarne o charakterze społecznym, między innymi Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż; służby ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, na przykład Siły Zbrojne RP, Służba Ochrony Państwa, Policja. Ponadto w sektorze prywatnym: przedsiębiorstwach produkcyjnych działających w zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu, przedsiębiorstwach usługowych (na przykład ochrony osób i mienia) W szczególności w obszarze transportu i komunikacji oraz organizacji imprez masowych w dziale odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zapobieganie sytuacjom kryzysowym.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
DANE KONTAKTOWE
Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki
Kraków, ul. Ingardena 4, pokój 203N
telefon 12 662 66 04
inob@uken.krakow.pl