O Instytucie
Instytut Nauk o Informacji to jednostka dydaktyczno-naukowa zajmująca się kształceniem w zakresie zawodów informacyjnych i badaniami z obszaru bibliologii i informatologii.
Prowadzimy studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Doraźnie organizujemy też warsztaty oraz specjalistyczne seminaria. Pracownicy Instytutu Nauk o Informacji prowadzą badania z zakresu: informacji naukowej, architektury informacji, historii książki i prasy, antropologii książki, badań rynku książki i mediów oraz czytelnictwa, naukoznawstwa i biblioterapii. Instytut Nauk o Informacji jest jedną z najstarszych placówek tego typu w kraju. Działa nieprzerwanie od 1973 roku. Do końca 2018 roku wypromowaliśmy blisko 4 tysiące specjalistów (magistrów i licencjatów). Wielu absolwentów Instytutu Nauk o Informacji zajmuje aktualnie wysokie stanowiska w instytucjach kultury i mediach lub podjęło kształcenie na studiach doktorskich.
i publikowanie cyfrowe
Architektura informacji (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Architekt informacji to osoba: tworząca strukturę lub mapę informacji, która pozwala innym znaleźć własną ścieżkę do wiedzy; która projektując konstrukcję informacyjną, potrafi uwzględnić jednocześnie potrzeby użytkownika oraz interesy instytucji utrzymującej serwis; mająca za zadanie ułatwić użytkownikom zarówno zrozumienie skomplikowanych treści, jak i ich szybkie odnalezienie. W związku z tym dba o łatwość w wyszukiwaniu treści, odpowiednią nawigację, zastosowanie właściwych nazw dla różnych etykiet, grupowanie informacji, a także nadawanie im hierarchii.
Studiując u nas nauczysz się:
- projektowania przestrzeni informacyjnych;
- projektowania funkcjonalnego komunikatu wizualnego;
- posługiwania się odpowiednimi strategiami i metodami projektowania;
- badania, analizowania i oceniania przestrzeni informacyjnych;
- wizualizowania informacji oraz architektury stron internetowych.
Praca po studiach
- sektor prywatny: branża IT, korporacje, portale i serwisy internetowe, agencje interaktywne, agencje marketingowe;
- sektor publiczny: urzędy wszystkich szczebli, państwowe i samorządowe instytucje kultury;
- sektor pozarządowy: fundacje, stowarzyszenia.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Zarządzanie informacją i publikowanie cyfrowe (studia stacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Menedżer do spraw zarządzania informacją i publikowania cyfrowego to osoba, która: posiada praktyczne umiejętności w zakresie działalności informacyjnej, przetwarzania i organizacji informacji cyfrowej oraz procesów związanych z funkcjonowaniem publikacji cyfrowych – od ich tworzenia, przez dystrybucję, przechowywanie, archiwizację aż po odbiór i użytkowanie; posiada kompetencje pracy z dokumentami cyfrowymi w różnej postaci. Potrafi projektować, tworzyć, edytować, organizować, udostępniać i aktywnie zarządzać zróżnicowanymi przekazami informacyjnymi, w szczególności w Internecie; wie, jak kreować, sprawnie wyszukiwać, właściwie dobierać, selekcjonować, oceniać wartość, aktualizować i publikować informacje adekwatne do potrzeb użytkowników; potrafi merytorycznie opracować i technicznie przygotować wszelkie typy dokumentów o charakterze informacyjnym ze szczególnym wykorzystaniem współczesnych technologii w procesach organizacji i przepływu informacji.
Praca po studiach
- analityk internetowy, projektant stron internetowych, redaktor i administrator portali internetowych;
- specjalista do spraw mediów społecznościowych, social media manager;
- edytor i wydawca treści cyfrowych;
- menedżer systemów informacyjnych;
- researcher, copywriter, infobroker;
- menedżer zawartości serwisów internetowych oraz zasobów informacji;
- specjalista w zakresie badania użyteczności środowisk informacyjnych;
- tester funkcjonalności serwisów informacyjnych;
- tester oprogramowania i aplikacji, archiwista cyfrowy.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
DANE KONTAKTOWE
Instytut Nauk o Informacji
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 354
telefon 12 662 61 68
inoi@up.krakow.pl