O Instytucie
Instytut Nauk o Zdrowiu rozpoczął działalność 1 października 2023 roku. Od samego początku funkcjonowania Instytutu podejmowano przedsięwzięcia mające na celu stworzenie optymalnych warunków dla jego działalności naukowej i dydaktycznej, jak również dla bieżącej działalności organizacyjnej. Obecnie Instytut Nauk o Zdrowiu oferuje kształcenie na kierunkach: bezpieczeństwo zdrowotne, logopedia, pielęgniarstwo (nowość o ofercie).
Bezpieczeństwo zdrowotne (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
specjalności:
- coaching zdrowia
- zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia z elementami ratownictwa specjalistycznego
O kierunku
Absolwent kierunku bezpieczeństwo zdrowotne przygotowany będzie do realizacji zadań z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa zdrowotnego w jednostkach i instytucjach kształtujących postawy prozdrowotne społeczeństwa oraz koordynacji działań z obszaru bezpieczeństwa zdrowotnego w firmach i instytucjach. Ponadto zdobyta wiedza i umiejętności predestynują absolwentów kierunku do podjęcia pracy w charakterze pracowników cywilnych w służbach mundurowych (Wojsko Polskie, Policja, Straż Graniczna, służby specjalne, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna), organizacjach pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa oraz instytucjach samorządowych. Absolwent może także uzyskać tytuł Ratownika, zgodnie z art. 13 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 (Dz. U 2006 nr 191 poz. 1410) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19.03.2007 w sprawie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U.2007 nr 60 poz. 408).
Praca po studiach
Ukończenie specjalności coaching zdrowia uprawnia do pracy w charakterze trenera i edukatora/promotora zdrowia. Absolwent specjalności będzie przygotowany do prowadzenia sesji coachingowych dla osób zainteresowanych poprawą zdrowia i samopoczucia. Może prowadzić warsztaty, seminaria, czy wykłady i prelekcje na temat zdrowego stylu życia. Ukończenie specjalności coaching zdrowia daje możliwość zatrudnienia między innymi w centrach wellness i klubach fitness, klinikach zdrowia, jak również innych miejscach świadczących usługi edukacyjne dotyczące zdrowia, żywienia, aktywności fizycznej czy zarządzania stresem.
Ukończenie specjalności zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia z elementami ratownictwa specjalistycznego uprawnia do pełnienia roli zawodowej analityka w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, koordynatora jednostek działających na rzecz ochrony zdrowia, w tym samorządowych.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Logopedia (studia stacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
Studenci logopedii zdobywają swoją wiedzę na zajęciach teoretycznych i praktycznych, odbywających się w murach uczelni oraz w gabinetach logopedycznych, medycznych, na oddziałach szpitalnych w radiu i telewizji. Od pierwszych semestrów studiów mogą brać udział w wolontaryjnych, praktycznych zajęciach z pacjentami. Pracownicy Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju sprawują także opiekę nad Naukowym Kołem Logopedów, którego członkowie mogą rozwijać swoje zainteresowania logopedią w teorii i praktyce.
Praca po studiach
Absolwent pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku logopedia uzyskuje kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy i nauczyciela-logopedy w:
- żłobkach;
- przedszkolach;
- szkołach, w tym szkołach specjalnych;
- ośrodkach wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży;
- poradniach specjalistycznych;
- poradniach pedagogiczno-psychologicznych;
- poradniach foniatrycznych;
- gabinetach i poradniach logopedycznych przy oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych, udarowych, laryngologicznych, neonatologicznych i rehabilitacyjnych w szpitalach i sanatoriach;
- ośrodkach szkolno-wychowawczych, świetlicach terapeutycznych;
- placówkach prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka;
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych;
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu logopedii oraz komunikacji językowej;
- specjalistycznych gabinetach logopedycznych (praktyka prywatna),
- pozostałych placówkach i instytucjach systemu oświaty, zdrowia i poradnictwa zajmujących się profilaktyką, diagnozowaniem i terapią logopedyczną zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Pielęgniarstwo (studia stacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo trwają 6 semestrów. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce standardami kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, studia mają charakter praktyczny i obejmują przedmioty z obszaru nauk podstawowych (anatomia, fizjologia, patologia, genetyka, biochemia i biofizyka, mikrobiologia i parazytologia, farmakologia, radiologia), z obszaru nauk społecznych (psychologia, socjologia w medycynie, pedagogika, zdrowie publiczne, prawo w medycynie, filozofia i etyka zawodu pielęgniarki, język angielski), z obszaru podstawowej opieki pielęgniarskiej (podstawy pielęgniarstwa, promocja zdrowia, podstawowa opieka zdrowotna, dietetyka, badania fizykalne, organizacja pracy pielęgniarskiej, zakażenia szpitalne, system informacji w ochronie zdrowia, zajęcia fakultatywne do wyboru: coaching medyczny, język migowy, techniki diagnostyczne i analiza instrumentalna, komunikacja i współpraca w zespołach opieki zdrowotnej) oraz z obszaru nauki w zakresie opieki specjalistycznej (choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia, podstawy rehabilitacji, neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, pielęgniarstwo w opiece długoterminowej, opieka paliatywna, podstawy ratownictwa medycznego, badania naukowe w pielęgniarstwie, seminarium dyplomowe).
Proces kształcenia na kierunku pielęgniarstwo odbywa się z wykorzystaniem infrastruktury pozwalającej na osiągnięcie efektów uczenia się, w skład której wchodzi w szczególności pracownia umiejętności pielęgniarskich. Zajęcia praktyczne odbywają się warunkach symulowanych i w oparciu o infrastrukturę podmiotów wykonujących działalność leczniczą, z którymi uczelnia zawarła umowy lub porozumienia. Praktyki zawodowe odbywają się w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w szczególności w: oddziałach internistycznych, geriatrycznych, chirurgicznych, pediatrycznych, neurologicznych, psychiatrycznych, intensywnej terapii, opieki długoterminowej, położniczych, ginekologicznych i noworodkowych, gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), hospicjach i żłobkach.
Studia pierwszego stopnia kończą się egzaminem dyplomowym, składającym się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin dyplomowy obejmuje weryfikację osiągniętych efektów uczenia się objętych programem studiów. Pracę dyplomową student przygotowuje w oparciu o analizę indywidualnego przypadku.
Praca po studiach
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo posiada wysoką wiedzę, adekwatne umiejętności i postawy określone efektami uczenia się umożliwiające świadczenie, na wysokim poziomie opieki zdrowotnej skierowanej do osób o zróżnicowanych potrzebach i problemach zdrowotnych. Absolwent otrzymuje tytuł licencjata pielęgniarstwa oraz prawo wykonywania zawodu (wydawane przez Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych) pozwalające na samodzielne wykonywanie zawodu pielęgniarki/pielęgniarza.
Możliwości zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki definiuje Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 r. (Dz. U. z 2011 nr 174 poz. 1039) wskazując między innymi publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej takie jak: szpitale, kliniki, podstawową opiekę zdrowotną, domy pomocy społecznej, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze i opiekuńczo-lecznicze, ośrodki opieki paliatywno-hospicyjnej, jednostki systemu ratownictwa medycznego, sanatoria/uzdrowiska oraz placówki nauczania i wychowania (żłobki, kluby dziecięce, szkoły). Absolwent kierunku pielęgniarstwo jest także przygotowany do prowadzenia indywidualnej praktyki pielęgniarskiej.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Program wykładów i warsztatów
12.00–13.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 545
wykład „Kierunek studiów oraz perspektywy rozwoju zawodowego w pielęgniarstwie”
dr n. med. Katarzyna Major, mgr Monika Malska | Instytut Nauk o Zdrowiu
DANE KONTAKTOWE
Instytut Nauk o Zdrowiu
Kraków, ul. Ingardena 4, pokój 414
telefon 12 662 66 00
inz@uken.krakow.pl