O Instytucie
Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji (IPEiA) powstał z przekształcenia Instytutu Prawa i Ekonomii (IPE) w październiku 2022 roku. Wcześniej, w ramach restrukturyzacji, z dawnego Instytutu Politologii wyłonił się Instytut Prawa, Administracji i Ekonomii (IPAiE), który funkcjonował do września 2019 roku pod ówczesnym Wydziałem Politologii.
Od samego początku funkcjonowania Instytutu były podejmowane przedsięwzięcia mające na celu stworzenie optymalnych warunków dla jego działalności naukowej i dydaktycznej, jak również dla bieżącej działalności organizacyjnej. Rzutują one nie tylko na jakość działania tej jednostki, ale również na wizerunek całej Uczelni. Należą do nich między innymi działania usprawniające bieżące funkcjonowanie Instytutu, projekty, które wzmacniają prestiż Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, odbiór tej Uczelni zarówno przez obecnych, jak i przyszłych studentów, gremia naukowe krajowe i zagraniczne, czy przedstawicieli interesariuszy zewnętrznych.
Obecnie Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji oferuje kształcenie na kierunkach: prawo, ekonomia, administracja, kryminalistyka, logistyka, geodezja i geoinformacja, gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami oraz gospodarka przestrzenna.
i geoinformacja
i zarządzanie nieruchomościami
Administracja (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Absolwent kierunku administracja o profilu ogólnoakademickim posiada zaawansowaną wiedzę związaną z funkcjonowaniem współczesnej administracji w Polsce, innych państwach demokratycznych, instytucji europejskich i międzynarodowych, w tym wiedzę dotyczącą form i procedur działania administracji, kontroli w administracji publicznej, finansów publicznych państwa i samorządu terytorialnego. W zaawansowanym zakresie orientuje się w problematyce ekonomicznej i prawnej. Zdobytą w trakcie studiów wiedzę i umiejętności potrafi wykorzystać w realizacji własnej ścieżki zawodowej. Jego przedmiotowe kompetencje obejmują zagadnienia ze stosunków międzynarodowych, polityki gospodarczej i społecznej. Wytrenowane w trakcie studiów umiejętności pozwalają na samodzielne przygotowanie przez absolwenta ustnych i pisemnych wypowiedzi na temat istotnych zagadnień dyscyplin naukowych związanych z administracją, na identyfikację oraz rozwiązywanie problemów merytorycznych.
Absolwent studiów na kierunku administracja jest przygotowany do pełnienia roli wysokiej klasy specjalisty w zakresie administracji publicznej, gospodarczej czy europejskiej. Posiada niezbędne kompetencje wymagane w administracji państwowej i samorządowej oraz w instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych. Ponadto posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną między innymi z zakresu: rodzajów struktur oraz instytucji społecznych; różnego rodzaju ustrojów i systemów prawnych i gałęzi prawa; wybranych subdyscyplin prawa; podstawowych metod interpretacji tekstu normatywnego; zasad i norm etycznych w administracji i gospodarce.
Praca po studiach
Absolwent kierunku administracja o profilu ogólnoakademickim nabył wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do pełnienia różnorodnych ról społecznych i funkcji w szeroko rozumianej administracji – zarówno w administracji publicznej (rządowej i samorządowej), gospodarczej, jak też w instytucjach i podmiotach niepublicznych.
Absolwent kierunku administracja jest przygotowany do wykonywania obowiązków zawodowych:
- w urzędach administracji rządowej i samorządowej;
- w instytucjach i agendach UE;
- w policji, w służbach specjalnych;
- w firmach prywatnych i państwowych jako doradcy finansowi lub eksperci do spraw podatków;
- jako menedżer i ekspert różnorodnych instytucji, fundacji, stowarzyszeń (trzeci sektor);
- w biurach nieruchomości, firmach ubezpieczeniowych, bankach czy działach marketingowych różnych firm (jako specjalista do spraw marketingu, doradca finansowy lub ekspert od spraw podatków).
Absolwent administracji przygotowany jest również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Ekonomia (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Absolwent studiów na kierunku ekonomia uzyskuje wiedzę z dziedziny nauk społecznych, w dyscyplinach: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji oraz nauki prawne. Posiada wszechstronną i aktualną wiedzę dotyczącą szerokiego spektrum zagadnień współczesnej ekonomii i finansów, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości i innowacyjności oraz społecznych aspektów gospodarowania. Studia na kierunku ekonomia wykształcają u studentów zdolność do uporządkowanego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Absolwent jest osobą, która wykazuje postawę przedsiębiorczą, potrafi pracować indywidualnie oraz w zespole, potrafi racjonalnie planować swoją ścieżkę kariery zawodowej, jest świadom konieczności podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i społecznych oraz ma świadomość postępowania zgodnie z zasadami etyki. Ponadto, absolwent zdobywa wiedzę umożliwiającą organizowanie zespołów i kierowanie nimi.
Wykształcone umiejętności pozwalają na właściwe wykonywanie nałożonych zadań na każdym stanowisku związanym z zastosowaniem ekonomii, w szczególności samodzielnym oraz kierowniczym. Poprzez znajomość języków obcych oraz technik informacyjnych i komunikacyjnych studia na kierunku ekonomia umożliwiają także swobodne poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości i w środowisku międzynarodowym. Absolwent specjalności ekonomia społeczna uzyskuje umiejętność oceny zjawisk w perspektywie ekonomicznej, społecznej i ekologicznej, potrafi poruszać się w obszarze wyznaczonym przez rynek, społeczeństwo obywatelskie i demokratyczne państwo z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Uzyskana wiedza i umiejętności pozwolą absolwentowi na wykorzystanie metod i narzędzi potrzebnych do przygotowania i realizacji projektów społecznych, z wykorzystaniem narzędzi ekonomicznych, zgodnie z interesami społeczności lokalnej czy potrzebami rynku pracy. Absolwent, po zdobyciu profesjonalnej wiedzy i umiejętności, jest także przygotowany do skutecznego inspirowania do przedsiębiorczości społecznej, jest gotów do podejmowania działań związanych z budowaniem i funkcjonowaniem dojrzałego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za swój wpływ na otoczenie (środowisko oraz społeczeństwo). Absolwent specjalności ekonomia przedsiębiorstwa przygotowany jest do innowacyjnego i efektywnego wykorzystania różnorodnych narzędzi zarządzania w biznesie w procesie budowania nowoczesnego i dojrzałego przedsiębiorstwa. Ma przy tym świadomość w zakresie potrzeby wdrażania działań społecznie odpowiedzialnych. Jest gotów do opracowywania projektów biznesowych dla różnorodnych podmiotów, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Absolwent jest przygotowany do pracy w firmach krajowych i zagranicznych, poszukujących ludzi kreatywnie i niezależnie myślących, instytucjach okołobiznesowych w różnych obszarach ich działalności, ośrodkach badawczych i instytucjach finansowych.
Praca po studiach
Absolwenci kierunku ekonomia są wszechstronnie wykształconymi ekonomistami, posiadającymi solidną wiedzę ekonomiczną, menedżerską i prawną, jak też praktyczne umiejętności w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw i gospodarki. Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach analitycznych, operacyjnych i kierowniczych zarówno w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, jak i w dużych krajowych i zagranicznych firmach, a także w organizacjach pozarządowych i administracji publicznej. Dodatkowo absolwenci są wyposażeni w kompetencje potrzebne do założenia własnej firmy i samodzielnego wkraczania na rynek pracy w roli przedsiębiorcy.
Absolwent specjalności ekonomia społeczna posiada kwalifikacje do realizacji działań na stanowiskach kierowniczych, analitycznych i operacyjnych w różnych podmiotach gospodarki społecznej i rynkowej, w szczególności w:
- sektorze ekonomii społecznej (w organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach społecznych i innych organizacjach społecznych);
- przedsiębiorstwach komercyjnych działających w sposób odpowiedzialny społecznie;
- sektorze publicznym – instytucjach samorządowych i rządowych, w szczególności tych, które zajmują się koordynowaniem i wspieraniem rozwoju podmiotów ekonomii społecznej.
Absolwent specjalności ekonomia przedsiębiorstwa posiada kwalifikacje do realizacji działań na stanowiskach kierowniczych, analitycznych i operacyjnych w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych i jednostkach administracji gospodarczej, może prowadzić samodzielną działalność gospodarczą oraz świadczyć usługi doradcze i konsultingowe.
Uzyskane wiedza, umiejętności i kompetencje pozwalają na spełnienie wymagań stawianych:
- ekonomistom;
- menedżerom małych, średnich i dużych przedsiębiorstw;
- specjalistom do spraw rozwoju biznesu, wsparcia biznesu;
- analitykom i doradcom biznesowym;
- doradcom w podmiotach publicznych (regulacyjnych, samorządowych);
- właścicielom firm.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Geodezja i geoinformacja (studia stacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:
- obsługi nowoczesnych instrumentów pomiarowych stosowanych w branży geodezyjnej i geoinformacyjnej oraz wykonywania z ich udziałem pomiarów terenowych;
- pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych oraz nieprzestrzennych w dedykowanych do tego celu specjalistycznych programach – zarówno komercyjnych, jak i open source;
- przeprowadzania analiz przestrzennych oraz przygotowywania opracowań kartograficznych;
- sporządzania projektów technicznych, raportów oraz innych opracowań na potrzeby zarządzania przestrzenią;
- posługiwania się strukturalnym językiem zapytań oraz wybranymi językami programowania w popularnych środowiskach programistycznych;
- tworzenia baz danych i zarządzania nimi.
Praca po studiach
- przedsiębiorstwa/firmy o profilu: geodezyjnym, budowlanym, geoinformacyjnym, kartograficznym;
- administracja publiczna;
- branża IT – firmy programistyczne;
- biura planistyczne i projektowe;
- instytucje i firmy zajmujące się analizami przestrzennymi w zakresie zarządzania przestrzenią;
- założenie własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi w zakresie geodezji oraz geoinformacji.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami (studia stacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie)
O kierunku
Absolwent studiów posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu rozwoju społeczno-gospodarczego układów przestrzennych różnej skali (lokalnej, regionalnej, krajowej), zarządzania nieruchomościami, uwarunkowań przyrodniczych gospodarowania przestrzenią oraz dodatkową wiedzę o charakterze technicznym. Potrafi przeanalizować i objaśnić najważniejsze prawidłowości funkcjonowania i dynamiki różnej skali układów przestrzennych w aspekcie przyrodniczym, społeczno-gospodarczym i kulturowym oraz współzależności występujące w tych układach. Umie korzystać z metod i narzędzi służących do pomiaru i opisu zjawisk społeczno-gospodarczych oraz planowania rozwoju jednostek terytorialnych. Posiada zaawansowane umiejętności w zakresie prowadzenia pomiarów i obserwacji z zastosowaniem nowoczesnych technik pomiarowych i potrafi je opracowywać oraz przetwarzać na potrzeby analiz branżowych. Potrafi analizować przyrodnicze, społeczno-ekonomiczne i polityczne uwarunkowania rozwoju społeczno-ekonomicznego w ujęciu globalnym, krajowym, regionalnymi lokalnym oraz rozumie relacje kształtujące się między poszczególnymi elementami przestrzeni geograficznej (przyrodniczej, społeczno-gospodarczej, kulturowej), a także zna i potrafi omówić procesy, które zachodzą w gospodarce. Zna kluczowe zasady tworzenia i może sporządzać (na podstawie Art. 5, pkt. 4, Ustawy z późn. zm. z 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) najważniejsze dokumenty planistyczne (w tym plany zagospodarowania przestrzennego), studia i analizy zagospodarowania przestrzennego, opracowywania specjalistyczne inżynierskie, plany i projekty.
Absolwent może podjąć współpracę przy opracowywaniu systemów infrastruktury technicznej, planowania systemów transportowych, sporządzania opinii związanych z przygotowaniem inwestycji, gospodarką gruntami i nieruchomościami oraz przygotowania i realizacji procesów rewitalizacyjnych. Zna podstawy racjonalnego wykorzystania zasobów środowiska przyrodniczego i kształtowania elementów zagospodarowania przestrzennego, co pozwala mu opracować opinię w tym względzie dla władz lokalnych (gmina, powiat) i regionalnych (województwo) w swoim miejscu zamieszkania lub miejscu pracy zawodowej. Umie posługiwać się literaturą, źródłami statystycznymi, ogólnymi i specjalistycznymi opracowaniami kartograficznymi, instrumentami geodezyjnymi i pomiarowymi służącymi do pozyskiwania danych przestrzennych, posługuje się komputerem oraz programami GIS (Geographic Information System) w analizach przestrzennych oraz procesie planowania i zarządzania przestrzenią. Potrafi zaplanować i przeprowadzić w terenie badania komponentów środowiska przyrodniczego oraz analizy funkcjonowania systemów społeczno-gospodarczych różnej skali układów przestrzennych dla potrzeb kompleksowego gospodarowania i zarządzania przestrzenią. Potrafi pozyskiwać, gromadzić i analizować dane społeczno-gospodarcze a uzyskane wyniki potrafi przedstawić stosując odpowiednio dobrane metody prezentacji. Posiada poszerzoną wiedzę oraz umiejętności z zakresu wybranej podczas studiów specjalności. Absolwent jest osobą, która wykazuje postawę przedsiębiorczą, potrafi pracować indywidualnie oraz w zespole, posiada wiedzę z zakresu ochrony własności intelektualnych (w tym prawa autorskiego i własności przemysłowej), jest świadom konieczności podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i społecznych oraz ma świadomość postępowania zgodnie z zasadami etyki. Zna język obcy na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co umożliwia mu swobodną komunikację z użyciem słownictwa z zakresu gospodarki przestrzennej (dodatkowo poznaną na poszczególnych kursach). Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe.
Praca po studiach
Absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach związanych z kształtowaniem przestrzeni geograficznej zgodnie z potrzebami społecznymi i współczesnymi wyzwaniami cywilizacyjnymi (związanymi z procesami globalizacji, integracji europejskiej, kształtowaniem się społeczeństwa informacyjnego i budową gospodarki opartej na wiedzy), z zachowaniem zasad ładu przestrzennego i ekorozwoju przy uwzględnieniu możliwości technicznych. Absolwent jest również przygotowany do pracy w urzędach państwowych i samorządowych w działach zajmujących się gospodarką nieruchomościami, agencjach państwowych, których przedmiotem działalności jest zarządzanie i administrowanie zasobami nieruchomości, w firmach prywatnych zajmujących się obrotem i zarządzaniem nieruchomościami, działalnością deweloperską, doradztwem na rynku nieruchomości, wyceną nieruchomości czy inwestowaniem w nieruchomości; urzędach oraz innych instytucjach państwowych i samorządowych oraz firmach prywatnych, których działalność jest związana z gospodarką nieruchomościami. Absolwent może też prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wyceny, zarządzania nieruchomościami lub/i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Absolwent jest także przygotowany do pracy przy opracowywaniu dokumentów planistycznych, analiz przestrzennych do celów gospodarczych i społecznych, uczestniczenia w konstruowaniu lokalnych i regionalnych strategii rozwoju, planowania rozwoju infrastruktury technicznej, wyceny i zarządzana nieruchomościami, uczestniczenia w opracowywaniu analiz wpływu inwestycji publicznych na środowisko czy udziału w procesie zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Kryminalistyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Absolwent kierunku kryminalistyka ma zaawansowaną wiedzę pozwalającą zrozumieć rzeczywistość społeczną i jej aspekty związane z przestępczością. Posiada wiedzę o prawie penalnym oraz o innych gałęziach prawa z nim związanych. Zna odniesienia biologii i fizyki do metod kryminalistycznych, psychologii dotyczące postępowania ludzkiego, funkcjonowania człowieka i mechanizmów jego zachowań. Ma także wiedzę w zakresie społecznych, gospodarczych i ekonomicznych uwarunkowań przestępczości zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Absolwent zna metody i zasady kryminalistyki, kryminologii i polityki kryminalnej. W szczególności zna sposoby popełniania przestępstw, jak i metody ścigania sprawców przestępstw z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności z zakresu fizyki i biologii. Potrafi zastosować różnorodne systemy i techniki w procesie weryfikacji hipotez badawczych dotyczących między innymi techniki i taktyki kryminalistycznej. Ma umiejętności pozwalające dokonywać samodzielnej analizy uwarunkowań psychologicznych, społecznych oraz biologicznych przestępczości. Potrafi identyfikować i proponować rozwiązania problemów teoretycznych i praktycznych leżących w obszarze zainteresowania nauk penalnych. Absolwent ma również umiejętności praktyczne związane z wykorzystaniem metod i technik kryminalistycznych, a także zna i rozumie specyfikę pracy biegłych, w szczególności z zakresu biologii i fizyki oraz metodykę badań biologiczno-fizycznych w laboratoriach kryminalistycznych. Absolwent ma wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające w pełnym wymiarze realizować zadania właściwe dla instytucji wymiaru sprawiedliwości i instytucji takich jak: Policja, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, Służba Więzienna i inne. Nabywa także umiejętność związane z podejmowaniem czynności prowadzonych przez organy śledcze. Zna zagadnienia i zasady pracy operacyjnej (podstawy prawne, zasady etyczne, pragmatykę). Ma wiedzę o gromadzeniu, analizowaniu i praktycznym wykorzystaniu źródeł informacji (w tym pobierania, zabezpieczania i analizy śladów kryminalistycznych), nowoczesnych technologiach, wie jak wygląda współpraca w zakresie przeciwdziałania przestępczości z Policją, Prokuraturą, Zakładem Medycyny Sądowej i innymi instytucjami.
Praca po studiach
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów umożliwiają absolwentowi zatrudnienie w Policji, prokuraturze, służbie więziennej i kuratorskiej, Służbie Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Leśnej, Instytucie Ekspertyz Sądowych, stowarzyszeniach i fundacji działających w ramach pomocy społecznej i postpenitencjarnej, a także, wykorzystując wiedzę z zakresu biologii i fizyki, jest przygotowany do pracy w laboratoriach kryminalistycznych Policji czy innych laboratoriach specjalistycznych, w prywatnych laboratoriach, laboratoriach i firmach farmaceutycznych, pracowniach medycyny sądowej, ośrodkach edukacyjno-wychowawczych, agencjach detektywistycznych, agencjach ochrony mienia, w sztabach kryzysowych. Absolwent posiada kompetencje zawodowe pozwalające mu na podjęcie pracy kryminalistyka, a także specjalisty w pionach operacyjnych oraz dochodzeniowo-śledczych wymiaru sprawiedliwości, w tym w organach ścigania.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Logistyka (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Po ukończeniu studiów na kierunku logistyka, absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności związane z logistyką z zakresu dyscyplin naukowych takich jak: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, zarządzanie i jakość, a także z zakresu nauk prawnych i przyrodniczych. Absolwent zna i rozumie przebieg i uwarunkowania procesów logistycznych w organizacji i w jej otoczeniu. Potrafi wykorzystywać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji zjawisk z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi analitycznych oraz wskazania efektywnych rozwiązań logistycznych. Absolwent studiów na kierunku logistyka posiada umiejętności interpersonalne niezbędne w pracy zawodowej związanej z logistyką, w tym szczególnie w pracy zespołowej i obsłudze klienta. Zna język obcy oraz potrafi posługiwać się nim w zakresie ogólnym zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w obszarze logistyki, w przedsiębiorstwach logistycznych i w działach logistycznych przedsiębiorstw komercyjnych, jak i sektora publicznego (w tym JST) oraz przedsiębiorstw państwowych w następujących przykładowych zawodach: specjalista do spraw logistyki, specjalista do spraw zakupów, specjalista do spraw planowania produkcji, koordynator do spraw planowania popytu, specjalista do spraw dystrybucji, specjalista do spraw logistyki w dziale infrastruktury komunalnej, specjalista do spraw logistyki w dziale inwestycji infrastruktury technicznej, specjalista do spraw logistyki w wydziale planowania przestrzennego.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Prawo (studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie)
O kierunku
Absolwent studiów posiadł wiedzę z dziedziny nauk społecznych, w tym w dyscyplinie nauki prawne, ekonomia i finanse oraz nauki o polityce i administracji. Efekty, jakie osiągnął w procesie kształcenia, obejmują – poza wiedzą – także typowe dla dyscypliny nauk prawnych umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne. Postawa absolwenta cechuje się zwłaszcza prawidłowym postrzeganiem, identyfikowaniem i dążeniem do propagowania zasad ogólnie pojętej praworządności i sprawiedliwości społecznej. Absolwent jest przygotowany do pełnienia służby w organach państwa oraz do wykonywania pracy w administracji publicznej, w kancelariach prawniczych i w przedsiębiorstwach na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa i wymagających tym samym posiadania wiedzy prawniczej, prawidłowo ocenia uniwersalne wartości moralne i kieruje się nimi. Absolwent posiadł profesjonalny warsztat prawniczy, w tym w szczególności poszerzone umiejętności urzędnicze, posługuje się regułami logicznego rozumowania oraz wykładnią prawniczą.
Umiejętnie identyfikuje problemy prawne i sprawnie, zgodnie z regułami sztuki prawniczej, potrafi je rozwiązywać, zarówno z wykorzystaniem doktryny i orzecznictwa, jak i z zachowaniem zasad odpowiedzialności zawodowej oraz wrażliwości społecznej. Ma kompetencje w zakresie kierowania zespołami i pracy w grupie. Umie komunikować się i kooperować w społeczeństwie i tworzyć relacje z otoczeniem pozaprawnym. Umie podejmować decyzje, uzasadniać zajęte stanowisko. Jest przygotowany do ustawicznego kształcenia, do uczestnictwa w życiu społecznym, do współpracy w międzynarodowym środowisku. W szczególności dba o poziom kultury prawnej w otoczeniu społecznym oraz w procesach gospodarczych, uczestnicząc w nich zarówno jako podmiot prywatny, urzędnik lub zawodowy pełnomocnik. Jednolite studia magisterskie z zakresu prawa pozwalają wykształcić zdolność do myślenia abstrakcyjnego, analitycznego, hierarchizowania możliwych rozwiązań i skutków swoich decyzji. Pokazują, jak można łączyć treści teoretyczne ze specjalistyczną wiedzą, z różnego rodzaju dziedzin praktycznych regulowanych przez szeroko rozumiane gałęzie prawa. Pozwala to absolwentowi funkcjonować w różnych zawodach i środowiskach, także w otoczeniu międzynarodowym.
Praca po studiach
Absolwent posiada niezbędną wiedzę i umiejętności, aby ubiegać się o przyjęcie na aplikację sądową, prokuratorską, radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Jest przygotowany do pełnienia funkcji we wszystkich instytucjach lub organizacjach publicznych i niepublicznych, wymagających posiadania wiedzy prawniczej. Ma także dobre przygotowanie do pracy w biznesie, a zwłaszcza w doradztwie i obsłudze biznesu. Jest ponadto przygotowany do roli radnego samorządu, ławnika sądowego i mediatora społecznego. Jest przygotowany do wykonywania zawodów prawniczych niewymagających odbycia aplikacji zawodowej.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Program wykładów i warsztatów
11.00–12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, Aula Główna (stoisko 1)
Q&A z wykładowcami i studentami kierunków
| Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji
12.00–13.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, Audytorium
wykład „Kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia jako narzędzie w zwalczaniu współczesnych zagrożeń” wraz z inscenizacją miejsca zdarzenia
dr Dariusz Szydłowski | Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji
DANE KONTAKTOWE
Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 234
telefon 12 662 62 97
ipae@up.krakow.pl
strona internetowa Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji