O Instytucie
Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zajmuje się prowadzeniem interdyscyplinarnych badań naukowych oraz działalnością dydaktyczną w zakresie pedagogiki, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagogiki resocjalizacyjnej i pedagogiki specjalnej. W ramach swojej działalności podejmuje również współpracę z innymi instytucjami naukowymi oraz organizacjami edukacyjnymi, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Działają w nim liczne koła naukowe, rozwijające zainteresowania studenckie. Mieści się przy ul. Romana Ingardena 4 (blisko znajdują się między innymi krakowskie Błonia, Park im. Henryka Jordana, Biblioteka Jagiellońska oraz Rynek Główny).
i wczesnoszkolna
Pedagogika (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
specjalności:
- społeczno-opiekuńcza (nienauczycielska)
- promocja zdrowia i profilaktyka uzależnień (nienauczycielska)
O kierunku
Studia pierwszego stopnia przeznaczone są dla absolwentów szkół średnich, zainteresowanych pracą pedagoga, andragoga, wychowawcy: w placówkach oświatowych, wsparcia dziennego, wychowawczych i opiekuńczych oraz instytucjach pieczy zastępczej, animatora czasu wolnego młodzieży, pedagoga animacji kulturalnej a także gerontopedagoga w instytucjach i organizacja dla osób starszych.
Praca po studiach
Absolwent kierunku pedagogika, specjalności pedagogika społeczno-opiekuńcza, studia pierwszego stopnia może być zatrudniony jako: pedagog w placówkach oświatowych (na stanowiskach nienauczycielskich); andragog; wychowawca w placówkach oświatowych, wsparcia dziennego, wychowawczych i opiekuńczych oraz instytucjach pieczy zastępczej, animator czasu wolnego młodzieży (pracownik młodzieżowy), pedagog animacji kulturalnej.
Absolwent kierunku pedagogika, specjalności promocja zdrowia i profilaktyka uzależnień, studia pierwszego stopnia uzyskuje uprawnienia do pełnienia roli zawodowej: specjalisty promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej; wykładowcy na kursach (edukator, trener); pedagoga (na stanowiskach nienauczycielskich).
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie)
specjalność: nauczycielska
O kierunku
Studia przeznaczone są dla absolwentów szkół średnich, zainteresowanych pracą nauczyciela w placówkach wychowania przedszkolnego oraz w klasach I–III szkoły podstawowej. Absolwent kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii oraz filozofii, co pozwala mu na profesjonalne wspieranie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zna zasady, metody oraz organizację pracy w przedszkolu i klasach I–III, a także podstawy prawne regulujące działalność dydaktyczno-wychowawczą. Dysponuje umiejętnościami diagnozowania i stymulowania rozwoju dzieci, indywidualizowania procesu edukacyjnego oraz rozwiązywania problemów wychowawczych. Potrafi wspierać dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, efektywnie komunikować się z dziećmi, rodzicami i współpracownikami oraz prowadzić badania naukowe w zakresie edukacji. Absolwent charakteryzuje się wysokimi kompetencjami społecznymi, wrażliwością i otwartością na potrzeby dziecka oraz gotowością do podejmowania wyzwań zawodowych. Jest świadomy swojej roli w kształtowaniu postaw prospołecznych i kulturowych, a jego działania wpisują się w ideę edukacji całożyciowej i zrównoważonego rozwoju.
Praca po studiach
Absolwent posiada przygotowanie o charakterze interdyscyplinarnym, teoretyczno-praktyczne, uprawniające do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej).
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Pedagogika specjalna (studia stacjonarne i niestacjonarne jednolite magisterskie)
specjalności:
- edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika)
- edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogika)
- logopedia
- wczesne wspomaganie rozwoju, edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzm
O kierunku
Studia na kierunku pedagogika specjalna przygotowują do podjęcia pracy zawodowej w charakterze nauczyciela-wychowawcy oraz terapeuty, rehabilitanta dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi.
Praca po studiach
Absolwent dysponuje interdyscyplinarną, specjalistyczną wiedzą w zakresie projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych, edukacji oraz terapii i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Praktyki zawodowe w placówkach kształcenia specjalnego i integracyjnego umożliwiają rozwijanie oraz pogłębianie wiedzy zdobywanej w trakcie studiów. Absolwenci mogą podjąć pracę w charakterze: pedagogów specjalnych (w placówkach kształcenia integracyjnego i ogólnodostępnego), nauczycieli w placówkach specjalnych dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną, nauczycieli w przedszkolach, szkołach i placówkach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych (zgodnie z wybraną specjalnością).
Absolwent kierunku pedagogika specjalna zdobywa zawód pedagoga specjalnego.
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Pedagogika resocjalizacyjna (studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia)
O kierunku
Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna przygotowują do podjęcia pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym. Absolwent dysponuje profesjonalną wiedzą w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, potrafi diagnozować, projektować oraz organizować proces wychowania, readaptacji i resocjalizacji osób niedostosowanych społecznie. Praktyki zawodowe w placówkach wychowawczych, opiekuńczych, jednostkach penitencjarnych pozwalają na rozwijanie i pogłębianie wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna otrzymuje tytuł licencjata i może podjąć dalszą naukę na studiach drugiego stopnia w zakresie pedagogiki lub pedagogiki resocjalizacyjnej.
Praca po studiach
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna posiada kwalifikacje do pracy jako specjalista resocjalizacji w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych oraz jednostkach penitencjarnych (zakłady karne, areszty śledcze).
Kryteria przyjęć, terminarz rekrutacyjny
Program wykładów i warsztatów
10.00–10.45
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 119
warsztaty „Siła głosu – jak mówić, by być (dobrze) słyszanym”
dr Agnieszka Ochman | Instytut Pedagogiki
12.00–12.45
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 120
„Miniwarsztaty Polskiego Języka Migowego”
mgr Natalia Malik i mgr Magdalena Skalny | Instytut Pedagogiki
12.00–13.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 319
warsztaty „Edukacja przez zabawę”
mgr Agnieszka Kosek | Instytut Pedagogiki
12.00–13.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 111N
wykład „Czym jest, a czym nie jest pedagogika resocjalizacyjna?”
dr Dawid Wieczorek | Instytut Pedagogiki
DANE KONTAKTOWE
Instytut Pedagogiki
Kraków, ul. Ingardena 4, pokój 314
telefon 12 662 66 24
instytutpedagogiki@uken.krakow.pl